Burun Estetiği

Burun Estetiği

Dünya üzerinde de en fazla yapılan estetik operasyonların başında burun estetiği gelmektedir. Burnu şekillendirmek, küçültmek, büyültmek ya da burun ucunun konumunu değiştirmek olmak üzere birtakım nefes alamama gibi sağlık problemleri neticesinde de yapılan operasyonlara burun estetiği denir. Buruna doku eklemesi yapılabilir ya da kıkırdak ve kemikler alınabilir. Bursa burun estetiği bölümünde yer alan uzman doktordan bilgi alınarak burun estetiği yaptırılabilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılıyor?

Estetik işlemler için farklı birçok yöntem bulunur. Burada uzmanların dikkat ettiği en önemli hususlardan biri doğal ve sağlıklı bir burun görüntüsü elde etmektir. Yüzün bütünlüğü bozulmadan ideal bir burun yapısına ulaşılması oldukça önemlidir. Estetik kaygıların dışında ise kişilerin nefes alma gibi problemlerinin çözümüne ulaştırılması oldukça büyük bir öneme sahip.

 • Fonksiyonel olarak hastaların yaşadığı nefes alma problemlerinin giderilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Burun deliklerinin büyük olmadığı, karşıdan bakan kişilerin direkt fark etmedikleri, burnun doğal çatısının korunduğu operasyonlar yapılır.
 • Burun ucu ve dudak ile mesafesi de şekil bakımından oldukça önemlidir. Doğal bir sonuca ulaşıldığında burun ameliyatında başarı sağlanmış demektir.

Burun Ameliyatında Kullanılan Teknikler

Burun estetik operasyonlarında açık ya da kapalı teknikler kullanılmaktadır. Doktorların hangi tekniği kullanacaklarından çok kullanacakları tekniği doğru bir şekilde uygulayabilmeleri daha önemlidir. Burunda oluşan çeşitli rahatsızlıklara ve şekil bozukluğuna göre doktor bir karara varır. Hastaların da fikirleri alınarak sürece dahil edilir.

 • Eğri burun yapısına sahip olan kişilere, burun ucu asimetrisinde birtakım sıkıntıları olanlara genellikle uzmanlar açık teknik uygulamaktadır.
 • Açık teknikte burnun alt ucuna doğru bir kesik uygulanır. Burun içinde de alçı ya da silikon tampon bulunur.
 • Tampon ya da alçılar ise ortalama olarak bir hafta içerisinde doktor muayenesi sonrasında çıkarılır.
 • Kapalı teknikte ise burnun iç yapısına kesi uygulanır. Herhangi bir dikiş ya da yara izi oluşmaz.
 • Her iki teknikten sonra da ameliyat sonrasında yüzde şişlikler ve hafif morluklar oluşabilir.

Ameliyat Sonrası: Ameliyat sonrasında ise iyileşme burnun tam olarak yerine oturması 6 ayı bulabilir. Bir iki hafta içerisinde şişlikler ve morluklar geçer. Ameliyattan bir ay sonra burun şeklini alır. Günlük olarak yapılan aktivitelere geri dönülebilir. En fazla 1 yıl içinde burun yüz ile uyumlu olan şekline kavuşacaktır. Kalın deriye sahip olan erkek ya da kadın hatalarda her ay değişiklik düzenli olarak takip edilebilir.

Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişilerin ameliyat sonrasında ilk 24 saat içinde oldukça dikkatli davranması gerekiyor. Bu durumda ameliyattan ilk çıktığınızda burnunuzun üzerinde plastik bir atel bulunur

 • Atel buruna şekil verilmesi açısından oldukça önemlidir. Bunun dışında ise burun üstünde yer alan ateller dokunulmaması gerekir.
 • Burunda yer alan tampon gerekilen durumlarda değiştirilebilir. Kanama bulunmuyor ise tamamen çıkarılmasında herhangi bir sorun yoktur. Ancak bunun doktora danışılarak yapılması gerekiyor.
 • Dinlenirken mümkün olduğunca başınızı dik tutmaya özen göstermelisiniz. İki yastık yüksekte olacak bir şekilde yatmanız başınızın dik tutulmasını sağlayacaktır.
 • Uykusuzluk, bitkinlik ve yorgunluk gibi birtakım etkiler yaşamanız normaldir. Birkaç gün içerisinde bu durum düzelir.
 • İlk iki gün pembe açık renk bir sızıntı şeklinde kanama olabilir. Ancak bu kanamanın durmaması halinde doktorunuz ile görüşmelisiniz.
 • Ağır egzersizler yapmamanız gerekiyor. Bu durumda burnunuzun darbe alabilir ya da morlukların baskı nedeni ile iyileşmesi yavaşlar.
 • Bursa burun estetiği konusunda alanında uzman doktorları ile hizmet verir. Bu konuda alanında uzman doktorlar ile görüşülerek fikir alınabilir.
© 2018 Bursa Burun Estetiği. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search