İdeal Burun Estetiği

İdeal Burun Estetiği

Yüz bölgesinin estetiğini belirleyen en önemli organlardan biri burundur. Yüzün tam ortasında bulunması bakımından belirleyicidir. Bu nedenle de en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Estetik ceraahi işlemlerinde doğal bir görünüm elde etmek oldukça önemlidir. Yüz şekline uyum sağlayan yapıda bir burun görüntüsü elde edilmiş ise ideal burun estetiği uygulanmış demektir. Bursa burun estetiği konusunda uzman kişiler ile görüşme sağlanabilir.

İdeal Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Yüzün mevcut olan güzelliğini korumak ideal burun estetiği gerçekleştirmek adına oldukça önemli bir husus. İdeal görüntüye yakın ve hasta beklentisini de karşılayan simetriyi yakalamak gerekiyor. Yüz bütünlüğünü bozmadan burun estetiği gerçekleştirirken solunum yolundan kaynaklanan sorunlarda pek ala giderilebilir.  Bu durumda;

 • Burun deliklerinin çok fazla açık olarak görünmediği, burun çatısında yer alan doğal kıvrımların büyük ölçüde korunduğu bir operasyon yapılmalı.
 • Ameliyat sonrasında burun ucu ve burun sırtı dahil olmak üzere burnun bütünü estetik bir görüntüye sahip olmalıdır.
 • Hokka burunlar ideal burun estetiği sayılmaz. Önemli olan doğallığı bozulmamış sadece ufak tefek değişiklikler ile yüz yapısına uygun burun görüntüsü elde edilmesi gerekiyor.

Uygulanan Teknikler Nelerdir?

Burun estetik ameliyatları genellikle açık ya da kapalı burun estetiği olarak yapılmakta. Uygulanan her teknik için ise çeşitli avantaj ve dezavantajlar bulunabilmekte. Kullanılan tekniğin doğru uygulanması sonucunda başarılı sonuçlar elde edilir. Hastaların da düşünceleri alınarak süreç hakkında bilgilendirme yapılarak burun yapısına göre en uygun teknik uzmanlar tarafından seçilir ve uygulanır.

 • Eğri burun yapısına sahip olan kişilere ve burun ucunda yapılacak olan asimetrik düzeltme işlemlerinde açık teknik uygulanmaktadır.
 • Açık teknikte ise burun alt ucuna kesi uygulaması yapılır. Silikon tampon ve termal açı uygulanır.
 • Alçılar ve tamponlar ise ameliyat sonrasında yaklaşık 5 ya da 7 gün içerisinde çıkartılacaktır.
 • Yüz bölgesinde hafif şişlikler ve morluklar görülebilir. Oluşan morlukların geçmesi hastanın durumuna da bağlı olarak en az 1 en fazla ise 2 hafta içerisinde tamamen geçer.
 • Ancak burnun istenilen şekli alması 1 aylık bir süreci kapsar. Duyuların düzelmesi ve burnun normal halini alması ise 6 ila 12 ay gibi  bir sürede gerçekleşmektedir.

Ameliyatsız yüz estetiği yaptırmak isteyenler ise burun dolgusu tekniğini tercih edebilir.  Bu durumda genel anestesi uygulanmaz. Yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde gerçekleşen bir tekniktir. Basit yüz estetiği uygulamaları için tercih edilir. Doktorunuz ile görüşme sağladıktan sonra yüz şeklinize ve rahatsız olduğunuz burun yapısına göre burun ucu dolgusu ya da burun sırtında küçük değişiklikler adına burun dolgusu işlemleri yapılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Ameliyat sonrasında kişilerin gerek morlukların geçmesi gerek ise burun şeklinin bozulmaması için dikkatli davranması gerekiyor.

 • Yüksek efor gerektiren ağır egzersizlerden uzak durulması oldukça önemlidir.  Burnun herhangi ağır bir darbe alması sonucu tekrar bir ameliyat gerekebilir.
 • Morlukların azalması adına doktorunuz ile görüştükten sonra soğuk kompleks uygulaması yapılabilir.
 • Aşırı sıcak ortamlarda durulmaması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra güneş ışığını direkt olarak alacağınız durumlardan da kaçınmalısınız.
 • Güneş kremi kullanmanız bu durumda uygun olacaktır. Doktorunuz tarafından size verilen ilaçlar ya da merhemleri de dikkatli bir şekilde kullanmalı ve ihmal etmemelisiniz.

Sekonder Burun Ameliyatı: Eğer yapılan burun estetiği sonrasında fonksiyonel hatalardan gerçekleşmiş ise bunun düzeltilmesi adına sekonder burun ameliyatı yapılabilir.  Kişilerin ideal burun ameliyatı için estetik beklentileri karşılanmamış ise uygulanır.  Ancak en az bir sene geçtikten sonra uygulanabilir. Bu durumda dokuların iyileşmesi beklenir.

© 2018 Bursa Burun Estetiği. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search