Burun Ameliyatı Morluklar Yaşamadan Yapılabilir mi?

Burun Ameliyatı Morluklar Yaşamadan Yapılabilir mi

En çok yapılan estetik ameliyatlardan biri de burun estetiğidir. Yüzün genel görüntüsünü burun yapısı oldukça etkiler. Burundaki şekil bozuklukları giderildiğinde yüz şeklinde de olumlu değişiklikler gözlemlenir. Bunun yanı sıra polip, burun etleri ve kıkırdakta bulunan eğrilik nedeni ile görülen solunum yolları problemleri için de burun ameliyatı yaptırılır. Bursa burun estetiği konusunda uzman doktorlara sahiptir. Doktorunuz ile görüşme sağlayarak aklınıza takılan tüm soruları giderebilirsiniz.

Burun Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında kişiler genellikle 6 ya da 8 saat sonra taburcu edilir. Bazı durumlarda ise bir gece hastanede kalınması istenebilir. Ameliyat sonrasında;

 • Kişilerin 4 – 6 saat kadar hiçbir şey yememesi gerekiyor. Ağızda oluşabilecek kuruluk sebebi ile dudaklar ıslatılabilir.
 • Daha sonra ise beslenmek için hafif sulu gıdaları seçmelisiniz. Ameliyattan sonra çok fazla ağrı olmaz.
 • Kusma, bulantı ya da hafif bir ağrı olduğunda doktor ile görüşülmeli gerekir ise ilaçlar ile bu durum kontrol altına alınmalıdır.
 • İlk gün burnunuzdan hafif bir kanlı sızıntı gelebilir. Bu nedenle ameliyat sonrasındaki ilk iki günü dinlenerek geçirmekte yarar var.
 • Üçüncü gün ise sizi fazla yormayacak olan günlük işlerinize devam edebilirsiniz. Burnu darbelerden korumak oldukça önemlidir.

Ameliyat Sonrası Morluklar Oluşur Mu?

Burun ameliyatı sonrasında morluklar; buruna yapılan müdahaleye göre değişiklik gösterir. Bunun dışında ameliyat olan kişilerin cilt özellikleri, kanamada pıhtılaşma oluşması gibi durumlara da bağlı olarak morluk oluşması kişiden kişiye değişiklik gösterir. Burun kemiğinde kırma işlemi uygulanacak ise deri altında morluklar oluşabilir

Morluklar Oluşmaması İçin Neler Yapılmalı: Burun estetiği operasyonlarından hemen sonra üşüme ya da titreme oluşması gayet normal. Bu durum aynı zamanda genel anestezi esnasında verilen ilaçların etkisidir. Hastaların üstü örtülebilir. Fakat hasta odasının ısıtılması morarmayı arttıracaktır.

 • Başın yatay olarak kalp hizasında durması da morarmaların artmasına sebebiyet verir.
 • Başın öne eğilerek yük kaldırılması, ağır egzersizlerin yapılması morarmayı arttıracaktır. Bu nedenle dikkatli davranılması spor yapan kişilerin 45 dakikalık kısa yürüyüşler ile idare etmesi gerekir.
 • Aşırı sıcak yiyecekler ile beslenmek, yüze buhar temas etmesi ve güneşe maruz kalmak morlukların artmasına neden olur.
 • Morluklar Nasıl Geçer: İlk iki gün hastaların morluk oluşumunun önüne geçmek adına soğuk kompleks uygulamaları gerekiyor.
 • 10-15 derece arasında aralıklı olarak soğuk uygulama yapılmalıdır.
 • Morluklar ilk hafta sonunda kahverengi bir yapıya bürünür. Bu durumda iyileşmeye başladığının göstergesidir.
 • İkinci haftada ise sarı renk alırlar. Üçüncü hafta tamamen kaybolacaklardır.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Genellikle burun estetiği sonrası ilk kontroller bir hafta ya da on gün sonunda olur.  Bu süreç içerisinde iyileşme gözlemlenir. Burun içinde yer alan yumuşak silikon tüpler ve üstündeki termoplastik yapıdaki atel alınır. Eğer yüzde şişlikler oluşmuş ise 5 ile 7 gün arasında bu şişlikler büyük oranda kaybolur. Morluk oluşması durumunda oluşan bu morlukların iyileşmesi için ise iki haftalık bir süreç gerekir. Hastalar ilk 2 ay boyunca gözlük kullanmamaya özen göstermelidir.  Burnun en son şeklini alması ise bir yıl sürecektir. Her vücut iyileşmeye ve yaralanmaya farklı tepkiler verir. Bu nedenle genel bir süre koyulamaz. Daha erken iyileşmelerde görülebilir. Burun deliklerinize merhem sürerek nemli tutmanızda herhangi bir sıkıntı yoktur.  Doktorunuzun verdiği antibiyotik ya da ağrı kesicileri düzenli olarak kullanmalısınız.  Bursa burun estetiği için ideal bir yer. Bu konuda uzman doktorunuz ile görüşme sağlayarak sorularınızı yöneltebilirsiniz.

© 2018 Bursa Burun Estetiği. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search