Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Kişiler burunda yer alan çeşitli şekil bozuklukları sonucunda burun şeklinden rahatsız oldukları ya da burunda bulunan kemik eğriliği gibi nedenlerden dolayı nefes alamama gibi birtakım problemler yaşadıkları için burun estetiğine başvururlar. Bu konuda alanında uzmanBursa burun estetiği doktoru ile görüşme sağlanarak yüz şeklinize ve sağlık probleminize uygun bir ameliyat tekniği uygulanabilir. Operasyon sonucunda ise kişilerin oldukça dikkatli ve titiz davranması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasındaki süreç oldukça önemlidir. Gerekli kritik tedbirlerin alınması gerekir. Hasta ameliyat için bayıltıldığında uyandığı zaman dolayısıyla ameliyat sürecini hatırlamaz. Ayıldığında kişiye ameliyat sürecinin anlatılması ve ne yapması gerektiğine dair önemli ipuçları aktarılır.

 • Burun estetiği olan kişilerin küçük bir ağrı hissetmesi oldukça normaldir. Yüzde şişlik ve morluklarda oluşabilir.
 • Genellikle bir iki hafta içerisinde uygulanan soğuk kompleksler neticesinde bu şişlikler ve morluklar geçecektir.
 • Ameliyat esnasında burnu desteklemesi adına birtakım malzemeler kullanılır. Ameliyattan bir hafta sonra ise bu malzemeler burundan alınır.
 • Doktorun vereceği reçeteye uyulması iyileşme süreci açısından oldukça büyük bir önem taşır.
 • Yaklaşık olarak 6 ay içinde burun şekillenmesi tamamlanacaktır. Burnun tam olarak yerine oturması ise bir yılı alır.

Burun Ameliyatı Kimler Olabilir: Burnun yapısından dolayı soluk almada problem yaşayan kişiler, burnun şeklinden rahatsız olan kadın ya da erkekler burun ameliyatı olabilir. Kişilerin 18 yaşından önce burun ameliyatı olması tavsiye edilmez. Çünkü henüz bu yaşlarda fiziksel ve ruhsal gelişim tamamlanmamıştır. Yaş ilerledikçe ise iyileşme süreci daha yavaş ilerleyeceğinin de belirtilmesi gerekir. Ancak üst yaş için herhangi bir sınırlandırma bulunmamakta.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Burun operasyonları sonrasında yüzde bulunan şişliklerin azalması ve ağrıların hafiflemesi adına birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Ameliyattan hemen sonra yemek yenmemelidir. En azından 4 saat sonrasında hafif ve sulu gıdalar tüketilebilir. Bu gıdaların ise çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

 • 24 saat boyunca göz çevresine soğuk uygulamada bulunulması şart. Bu sayede morluk oluşumu engellenir ve ağrılar azalır.
 • 2 saatte bir olmak kaydı ile 10 dakika soğuk kompleks uygulaması yapılabilir.
 • Burun içinde yer alan kabuklanmanın önüne geçilmesi adına reçeteye yazılan ilaçların düzenli olarak kullanılması önem taşır.
 • Burun spreyleri ya da damlaları burun içine dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra doktorunuzun vermiş olduğu kremler ya da melhemlerde kullanılabilir.
 • Özellikle ameliyat olduktan bir hafta sonra burun dikişlerine zarar verecek olan aşırı hareket ve efor sarf ettirecek davranışlardan kaçınmalısınız.
 • Güneş ışığından korunmanız da ameliyat sonrası bir ay için oldukça önemlidir. Burun üzerinde oluşabilecek şişliklere ya da cilt kalınlaşmasına neden olabilir.
 • Burun estetik ameliyatları sonrasında ilk 6 ay gözlük takılmaması gerekiyor. Burnun şeklini alması 6 ile 1 yıl arasında değiştiği için bu süreç zarfında burnun şeklini bozacak darbelere karşı da dikkatli olunması şart.

Aksi halde tekrar burun ameliyatı olmak durumunda kalabilirsiniz. Tekrar burun ameliyatı olunması ise Revizyon Rinoplasti olarak adlandırılır. İlk ameliyattan sonra kişi istediği burun yapısına sahip olamamış ise ya da yaşanan birtakım eksiklikler nedeni ile ikinci bir ameliyat gerektiren durumları kapsar. Reziyon burun estetiği için ise kişilerin en az 5 ya da 6 ay beklemesi gerekiyor. İkinci ameliyatlar ise ilkine göre daha uzun sürebilir. Bu durumda ameliyat olacak kişilerin morallerini yüksek tutması oldukça önemlidir.

© 2018 Bursa Burun Estetiği. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search