Burun Estetiğinde Püf Noktaları

Burun Estetiğinde Püf Noktaları

İstatistiklere göre ülkemizde en çok tercih edilen estetik operasyonlarda burun üzerine yapılan müdahaleler ilk sırayı alıyor. Hal böyle olunca hem hasta hem de hekim bu konuda daha duyarlı yaklaşım sergiliyor.

Bursa burun estetiği hekimi arayışındaki hastaların bilmesi ve genel olarak operasyonlarda dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekilde sıralanabilir.

Önce Sağlık

Estetik operasyonlarda her ne kadar görüntü elde etmeye çalışılsa da burnun birincil fonksiyonları göz ardı edilmemelidir. Açıkçası bir hekim için hastanın güzel görünmesinden ziyade sağlıklı nefes alıp vermesi ve koku duyusuna zarar gelmemesi çok daha önemlidir.

Uygun Yaş Aralığı

Burun estetiğinde operasyon sadece görsel iyileştirme amacı taşıyorsa hasta en az 16 yaşında olmalıdır. Solunum konusunda bir rahatsızlık varsa bu yaş 12'ye kadar çekilebilir. Ancak tedavi için en uygun yaş aralığı muayeneden sonra belli olur.

Hastanın Beklentisi

Estetik operasyonlar hastanın beklentilerini hem bedensel hem de ruhsal açıdan karşılamalıdır. Bu yüzden operasyon öncesi iletişim çok önemlidir. Hasta, yaşadığı sıkıntıyı ve ne gibi bir sonu hayal ettiğini net olarak ifade etmeli ve bunun için kendisine yeterli süre tanınmalıdır. Ayrıca daha önce yapılan operasyonların sonuçları da görse olarak ortaya konulabilir.

Hekimin Tecrübesi

Operasyonun zorluğu ve istenen sonuca ilişkin olarak hekimin tecrübesi devreye girer. Çünkü estetik cerrahi yoğun bir anatomi bilgisinin yanı sıra sanatsal bir bakış açısı da gerektirir. Empati yeteneği gelişmiş, dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden ve deyim yerindeyse el becerisi yüksek bir hekim tercih edilerek optimum sonuçlara kolayca ulaşılabilir.

Uygun Operasyon Tekniği

Yapılacak operasyonun niteliği tespit edilirken birçok konu ele alınır. Hastanın istekleri, yaşı, burun kemeri, yağ dokusu vb gibi etmenler ortaya konulduktan sonra en iyi sonuç hangi yöntemle alınacaksa o tercih edilmelidir. Seçilen operasyonun artıları ve eksileri detaylıca hastaya anlatılmalı ve ondan sonra uygulamaya geçilmelidir.

Operasyon Konforu

Cerrahi işlemlerde operasyon anındaki müdahaleler sonraki süreci etkiler. Hastanın iyileşme dönemini az sorunla atlatması yani konforlu bir dönem geçirmesi, operasyonun kalitesini artıran önemli bir unsurdur. Bu nedenle hekim, burunda neden olacağı deformasyonu minimize etmek için ekstra çaba sarf eder. Ancak bu operasyonun amacına ulaşmasını engellemez.

Görsel Tatmin

Operasyon sonunda olası hayal kırıklıklarının büyük bir kısmı görsel açıdan tatmin olamamakla alakalıdır. Hasta iyileşme dönemi sonunda hayalindeki görüntüye kavuşmamışsa psikolojik olarak zor bir döneme girebilir. Fakat günümüzde teknolojik aygıtlar yardımıyla bu risk minimum seviyeye indirgenebilir. Hastanın birçok açıdan fotoğrafının çekildiği ve ekrana yansıtıldığı sistemler sayesinde üç boyutlu bir inceleme yapılarak operasyon planlaması oluşturulur. 

Hastaya Düşen Sorumluluklar

Burun estetiğinde püf noktaları içine operasyon sonrasını da dahil etmeliyiz. Çünkü bölge iyileşirken gösterilen dikkat uzun vadede başarılı sonuç alınmasını kolaylaştıracaktır. Hasta, hekimin direktiflerine uyarak hareket etmeli ve sağlığını riske atacak şeylerde uzak durmalıdır.

Estetik burun operasyonlarında ilk günler çok önemlidir. Bu dönemde hastanın kendini yoracak her şeyden kaçınması gerekir. Spor, ağır yük kaldırma veya yoğun çalışma gibi eylemler operasyonun başarılı olmasının önüne geçebilir. Bununla birlikte burnun darbelere karşı korunması da önemlidir. Hastalar kalabalık ortamdan ve fiziksel temastan kaçınmalıdır.

Gözlük kullanımı da operasyonun kalitesini olumsuz etkileyebilen faktörlerdendir. Çünkü kemiğe yapılan baskı burnun şeklini kazanmasını engelleyebilir. İlk üç ay sadece lens takılmalı ve sonrasında da mümkünse hafif gözlükler kullanılmalıdır. Ayrıca sık sık dinlendirilmesi de önerilir.

© 2018 Bursa Burun Estetiği. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search