Burun Eti Büyümesi Ameliyatı ve Burun Kemik Eğriliği

Burun Eti Büyümesi Ameliyatı ve Burun Kemik Eğriliği

Ülkemizde en çok yapılan ameliyatlardan biri de burun eti büyümesi ve burun kemik eğriliği operasyonlarıdır. Yüzün tam olarak ortasında bulunduğundan dolayı yüz görüntüsünü büyük ölçüde etkilemektedir. Ayrıca solunum organ olduğundan dolayı solumdan doğan sıkıntılar nedeni işe burun eti ameliyatları yapılır. Bursa burun estetiği hakkında bilgi edinip doktorunuz ile görüşme sağlayarak ameliyat olabilirsiniz.

Burun Tıkanıkları Neden Olur?

Burun yapısından kaynaklanan kemik eğriliği gibi nedenlerden dolayı buurn eti şişmesi burun tıkanıklarına ve bunun sonucu olarak da nefes alamama gibi sıkıntılara neden olabiliyor.  Burun içinde oluşan kitleler, alerji ya da hava kirliliği gibi birtakım nedenlerden dolayı da çeşitli tıkanıklar olabilir. Ancak burada önemli olan burun eğriliğinden ve burun eti büyümesinden kaynaklı olan tıkanıklardır. Burun kanallarını daraltan bir eğrilik olması durumunda nefes alıp verme ciddi oranda etkilenir. Bu durumda da ameliyata gereksinim duyulur.

Burun Eti Küçültmelerinde Hangi Yöntemler Kullanılır: Radyofrekans, burun etinin bir kısmının kesilmesi, elektrokoterizasyon gibi yöntemler kullanılarak tedavi edilir. Radyofreakans ise burun eti kesilmeden büzüştürülerek burun etinin küçültülmesi işlemidir. Bursa burun estetiği konusunda uzman ekiplerden bu konuda bilgi alınabilir.

Burun Kemik Eğrili İçin Ameliyat Süreci

18 yaşından büyük olan kişiler için uygun bir ameliyattır. Üst yaş için ise ameliyat konusunda herhangi bir sınır bulunmaz. Ancak sağlık analizlerinden sonra ameliyat yaptırılır.  Deviasyon; burnun içinde yer alan kıkırda ve kemik duvarının eğriliği anlamına gelir. Deviasyon sonucu ise en önemli etki olarak burun tıkanıklığı yaşanır. Deviasyon horlama gibi sıkıntılara neden olmaktadır. Faranjit, sinüzit olmak üzere burun kanamalarına da sebebiyet vermektedir.

  • Ameliyatta burnun ön kısmı ve sırtı korunarak sadece kemik eğriliğinin düzeltilmesi esas alınır.
  • Kapalı teknik uygulaması yapılır. Bu durumda burnun içerisinden bir kesi yapılır ve ameliyat gerçekleşir.
  • Burun sırtında eğrilik olması durumunda ise estetik burun operasyonlarında uygulanana benzer teknikler ile burun ucunun altından kesi yapılarak açık teknik işlemi uygulanır.

Deviasyon ameliyatlarında kullanılan klasik tamponlar ameliyat sonrasında burun tamamen tıkanır. Bu nedenle boğazda birtakım kurumalar meydana gelir. Tampon çıkarılırken ise kanamalar oluşabilir.  Ancak silikon splintler sayesinde ameliyat sonrasında kişilerin rahat bir şekilde nefes almasına olanak tanır. Çıkarılırken ise herhangi bir şekilde ağrı ya da acı oluşmaz. Kanamaya da yol açmadığı için tercih edilen yöntemlerden biridir.  Hastanın durumuna da bağlı olarak aynı gün taburcu edilebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:  Deviasyon yani burun kemik eğriliği için ameliyat olan kişilerin 3-4 hafta boyunca oldukça dikkatli davranması gerekiyor.

  • Burunda oluşabilecek olan kabukların önüne geçilmesi için doktor tarafından verilen nemlendirici damlaların günü gününe kullanılması şarttır.
  • Burnun içinde yer alan silion splintlerde spreyler ile yıkanır ve hava kanallarının açık tutulmasına çalışılır.
  • Silikonlar ise iki gün durduktan sonra çıkarılır. Burun yıkamalarına benzer şekilde devam edilmesi gerekiyor.
  • Burun eti ve kemik eğriliği ameliyatlarından sonra komplikasyon oranı oldukça düşüktür. Ancak herhangi beklenmeyen bir durum görüldüğünde doktor ile iletişime geçilmesi şart.

Ameliyat sonrasında bazı durumlarda ise burunda kabuklanma, kanama, burunda ıslık sesine benzer bir sesin uyku esnasında gerçekleşmesi ve burun tıkanıklığı gibi durumlar görülebilir. Bu konuda yapılması gereken işlem ise ikinci bir ameliyattır. İkinci ameliyatta kesin olarak düzeltilse de bu duruma maruz kalan hasta sayısı oldukça azdır. Uzman kişiler tarafından yapılan oldukça titiz ve dikkatli bir ameliyat, sonrasında yapılan bakıma özen gösterilmesi sayesinde büyük ölçüde başarı sağlanır.

© 2018 Bursa Burun Estetiği. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search