Estetik Burun Estetiği Ameliyatında Yaşın Önemi

Estetik Burun Estetiği Ameliyatında Yaşın Önemi

Burun estetik ameliyatı adına dikkat edilmesi gereken birtakım özellikler vardır.  Yapılacak olan burun operasyonun yüz oranlarına uygun olup olmadığı, cinsiyete uygunluğu, yaş faktörü ve nefes yollarına etkisi. 18 yaşından küçük kişilerin suratı henüz oturmadığı için burun estetik ameliyatına uygun değildir. Bursa burun estetiği alanında uzman doktor bu konuda oldukça dikkatli davranmakta.

Burun Estetiğinde Yaş Önemli Mi?

Burun estetiği ameliyatları genellikle 16 yaşından itibaren uygulanabiliyor. Ancak estetik kaygı ve burun şeklini beğenmeme gibi durumlardan dolayı yapılacak ise çok fazla tavsiye edilmemekte. Bilindiği üzere ergen yaş olarak hitap edilen 16 yaşında bulunan kişilerin yüzleri tam olarak oturmamıştır. Bu durumda burun yapısına karar vermek uygun olmaz. Ancak kaza sonucu bir takım deformasyonlar oluşmuş ise ya da nefes alıp vermede ciddi problemler yaşanıyor ise burun estetik ameliyatı yapılabilir. 16 yaşından küçük olan hastalardan ameliyat olabilmek adına anne ve babadan imzalı izin belgesi istenir.

Doktorlar 18 Yaş Öncesinde Operasyonlara Sıcak Bakmaz: Doktorların bu yaş grubuna uygulanacak olan estetik işlemlere sıcak bakmamasında iki sebep bulunur. Birinci sebep fiziksel gelişimlerinin henüz bu yaşta tamamen tamamlanmamasıdır. İkinci bir neden ise kişilerin bu yaşta henüz psikolojik olarak da olgunluğa ulaşmamış olmalarıdır. Ruh halleri 18 yaş öncesinde inişli ve çıkışlıdır. Beden ve beğeni algıları ise değişiklik göstermektedir. Geriye dönüşü olmayan estetik ameliyatlar sonrasında bu yaşta bulunan kişilerin sonuçları nasıl karşılayacağı kesin değildir. Abartılı tepkiler verilebilir. Dolayısıyla bu durum kişilerin yaşam kalitesini de ciddi derecede etkileyebilir. Bu nedenle doktorlar estetik kaygı duyan 13-18 yaş arasındaki kişilerin burun estetik ameliyatı olmalarına sıcak bakmaz.

Üst Yaşlarda Bulunan Kişiler İçin Burun Ameliyatı: Üst yaş sınırında bulunan kişiler burun ameliyatı olmak istiyor ise sağlık geçmişleri analiz edilir. Bu şekilde ameliyat sırasında ya da sonrasında risk oluşturabilecek bir durum olup olmadığı ortaya çıkar. Eğer herhangi büyük bir rahatsızlık yok ise ameliyat olunabilir. Ancak yaş ilerledikçe yaraların iyileşme hızı da düşer. Kapsamlı burun ameliyatları yine dolgular ya da ufak tefek değişiklikler önerilmektedir. Bu durumda burun ucu estetiği yaptırılabilir.

Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği olan kişilerin tamponlar alınana kadar ağızdan nefes almaları daha iyi olacaktır. Ağır kuruluğunu gidermek adına ise su ve hafif içecekler tüketilebilir. Bunun yanı sıra;

  • Kişiler ameliyat sonrasında hafif yiyecekler tüketmelidir.  Yumuşak gıdalar ve kolay çiğnenebilen yiyecekler tüketilmesi bu anlamda oldukça önemlidir.
  • Dudakları nemli tutmak adına ise dudak kremi uygulanmalıdır.
  • Asprin ya da kan sulandırıcı ilaçların Bursa burun estetiği alanında uzman doktorunuza sormadan kullanmayın.
  • İlk günlerde başınızı her zaman için dik tutmaya özen göstermelisiniz.  Uyurken de başınızı 30 derece yüksekte olacak biçimde tutmalısınız.
  • Burnunuzun darbe almaması da oldukça önemlidir. Bu nedenle ağır egzersizler yapmaktan kaçınmalısınız.
  • Dişlerinizi de yumuşak bir diş fırçası ile yavaş bir şekilde fırçalayın. Bu sayede burnunuz hasar almaz ve sarsılmaz.
  • Bir ay gibi bir süre direkt olarak güneş ışınına maruz kalmamanız da oldukça önemli. 
  • Güneşli ortamlarda ise güneş koruyucu kullanmaya dikkat edilmelidir.
  • Tamponlar çıkarıldıktan sonra ise doktorunuz tarafından önerilmiş olan merhemi dikkatli ve nazik bir şekilde kullanmalısınız.
  • Burun ameliyatları sonrasında üç ay gözlük kullanılmaması gerekiyor.

Doktorunuz ile ameliyat öncesinde de tüm detayları konuşarak operasyon süreci hakkında bilgi sahibi olmanız ruhsal olarak kendinizi hazır hissetmeniz açısından oldukça önemlidir.

© 2018 Bursa Burun Estetiği. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search