Burun Ucu Estetiği

Burun ucunda meydana gelen birbirinden farklı şekil bozukluklarını düzeltilmesi ve estetik bir görünüme kavuşturulması açsından yapılan operasyonlara burun ucu estetiği adı verilir. 18 yaş sonrasında uygulanması uygun görülmektedir. Hem erkek hem de kadınlar tarafından yaptırılabilen operasyonlarda burnun kemik anatomisi bozulmamaya çalışılır. Bursa burun estetiği bölümünde burun ucu estetiği için ameliyat olunabilir. 

Burun Ucu Estetiğinden Önce 

Burnunuzun fotoğrafları çekilerek farklı açılardan bir incelemede bulunulur. Tam olarak hangi soruna sahip olduğu tespit edilir. Daha sonra ise nefes alma ya da bununla ilgili herhangi bir sıkıntınız var ise film çekilir ve çeşitli incelemelerde bulunulur. Estetik fiyatları yapılacak olan işlemlere göre değişiklik göstermektedir.  Doktorunuz ile görüşme sağlayarak burnunuz hakkında şikayetçi olduğunuz rahatsızlıkları dile getirebilir ve süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Burun Ucu Estetiği Kimlere Uygulanır: Burun ucu estetiği burun ucunun oldukça geniş olduğu ve yüz ile bir bütünlük oluşturmadığı durumlarda uygulanır. 

  • Burnun ucunun asimetrik olduğu, kıkırdakların birbirinden ayrı olarak durduğu, burun ucu eğrilikleri olduğu durumlarda uygulanır.
  • Burun ucunda yetersiz projeksiyon olduğunda burun ucu estetik ameliyatı uygulanmaktadır.
  • 18 yaşından küçüklere uygulanması tavsiye edilmez. Çünkü bu kişilerin henüz fiziksel gelişimi tamamlanmamıştır. 

Ameliyat Süreci: Burun ucu ameliyatlarında rinoplasti tekniği uygulanmaktadır. Bu durumda tampon kullanılmaz. Gerekli görüldüğü durumlarda ise delikli silikon splint kullanılmaktadır. Burun ucunu oluşturan kıkırdak ve yumuşak doku burun ucu estetiği ile şekillendirilmektedir. Burun etleri de işlem esnasında düzeltilebilir. Cilde çeşitli bantlar yapıştırılır. Burun ucu kaldırma ya da burun ucu küçültme operasyonlarında ise genel ya da lokal anestezi kullanılır. Operasyonlar genellikle 30 ila 60 dakika sürmektedir. 

Burun; dorsumi supratip ve tip bölgesi olmak üzere üç bölümde incelenir. Nazal tip olarak adlandırılan kısım burun ucudur. Yüzde en çok dikkat çeken bölgelerden biridir. Yapılan burun ucu estetik operasyonları nazal tippilasti olarak da adlandırılır. Burun ucunun daha dik bir görünüme kavuşması açısından da bu uygulamalar yapılmaktadır.  Nazal tip bölgesinde yapılan işlemler burun ucu daraltma ameliyatı olarak da tanımlanabilir. Burada önemli olan yüz yapısı ile de bütünlük oluşturacak işlemlerin seçilmesidir. Bu sayede kişiler ideal bir burun görüntüsüne kavuşabilir. 

Ameliyat Sonrası: Ameliyat sonrasında 5 gün gün alçı atel kullanılır. Alçının uygulanma nedeni ise burun derisinin tekrar kıkırdak kemiğe temas etmesidir. Bu sağlandığında ise şişlikler en aza indirilecektir. Ameliyat sonrasında morluk olmaz ve hastalar günlük aktivitelerine geri dönebilir.  Bir ay içerisinde burun yüz ile uyumlu hale gelmektedir. Ameliyattan bir sene sonra ise burun tamamen iyileşecektir. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Her ameliyattan sonra olduğu gibi burun ucu estetiği sonrasında da kişilerin dikkatli davranması gerekiyor. Bu durumda;

  • Kişiler burun ucuna herhangi bir darbe gelmemesi adına ağır egzersizlerden kaçınmalıdır.
  • Bunun yanı sıra güneşi direkt olarak almayacağınız ortamlarda bulunmanız gerekiyor. Sıcak ve güneş ışığı ağrı oluşumuna ve burunda çıkabilecek deri kalınlaşmasına neden olabilir.
  • Burun ucu ameliyatlarında ağrı hissi oluşmaz. Ancak ağrı hissi ya da herhangi bir şişlik gözlemlenir ise göz çevresine soğuk kompleks uygulaması yapılabilir.
  • Doktorunuz uygun gördüğü ilaçları dikkatli ve düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. 

Uzman doktorlar ile bu konuda görüşme sağladıktan sonra burun ucu estetiği konusunda aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz. Bursa burun estetiği bölümünde burun ucu estetiği içinde çeşitli uygulamalar yapılmaktadır.

© 2018 Bursa Burun Estetiği. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search